Er du Svaneke Friskoles nye leder?

CareMatch søger for Den selvejende institution Svaneke Friskole –
Med udgangspunkt i din viden og erfaring med en skoles samlede virksomhed og lovgivning, skal du lede og skabe følgeskab i personalegruppen, hos bestyrelsen og i byen.

Vision og lederskab
Vi ønsker at du tager ansvar for en sund skolekultur, hvor forældrenes ejerskab og lærernes professionalisme går hånd i hånd. Du kan gå forrest med en værditro retning og pejle vores vision, samtidigt med at du anerkender vigtigheden af, at alle faggrupper er med om bordet, når vigtige beslutninger skal træffes.
Det kræver, at du er beslutningsstærk og kan gå forrest, men anerkender og forstår nerven i skolens værdier og ånd og kan træffe langtidsholdbare beslutninger.
Lokalmiljø og kreativitet

Vi er byens skole og nært forbundet til lokalmiljøet ved at skabe kunst og produkter og sælge dem på markedsdage, i samarbejde med byens kunstnere og virksomheder.
Vi synger morgensang hver morgen, hvor hele skolen er samlet og skolens lærere spiller musik. For vi er en skole, der allermest bygger på god trivsel, så forældrene kan se det. Vi bygger også på dannelse, kreativitet, fællesskab og faglighed. Det gør vi ved at skabe en rolig, tillidsfuld og nærværende atmosfære blandt både børn og voksne.
Personlig og faglig profil
Vi søger en leder, der kan gribe og håndtere ideer fra et kreativt tænkende medarbejderkollegie og sikre at kreativitet og faglighed går hånd i hånd.
– Erfaring med skoledrift, lovgivning, overenskomster, fagfordeling og budgetter
– Erfaring med ledelse
– Relevant uddannelsesmæssig baggrund – lærer eller noget helt andet?
– Erfaring med at sætte retning på en tydelig måde
– Ordentlig i ord og handling
– Evner at kommunikere og samarbejde med mange og meget forskellige mennesker
– Har situationsfornemmelse og empati

Om Skolen
Vores historie vidner om initiativ og kampgejst siden vi blev dannet i 2015. Byens folkeskole lukkede og lokale initiativtagere fik efter nogle intense måneder en ny friskole klar – hvilket ikke kunne have været lykkes uden den massive, lokale opbakning.

Svaneke Friskole er således en central del af byens sjæl, hvor lokale virksomheder samarbejder med og sponsorerer forskellige initiativer. Skolen har også betydet, at mange tilflyttere med børn vælger at slå sig ned i netop Svaneke.

Svaneke Friskole har i dag en solid økonomi. Skolen har siden 2017 et fuldt klassespor fra 0.- 9. klasse med i alt 207 elever.

Vores skole er skabt af et samlet lokalmiljøs ønske om en nærværende og kreativ Friskole i vores by. Fordi vi synes, vi bor verdens dejligste sted og gerne vil have, at vores børn lærer og udvikler sig netop her. Derfor bruger vi naturen i vores undervisning, lokalmiljøets kompetencer i vores udvikling og kreative indslag i skemaet – og vi er inspireret af klippekystens vildskab, når vi drømmer om at udvikle os og blive endnu bedre til at drive en skole, der går fremtiden i møde med visioner, værdier og fællesskabet i ryggen.

Svaneke Friskole samarbejder med CareMatch om denne ansættelse. Kontakt Mads Lindhardt Henriksen på 42484042 eller mlh@carematch.dk, hvis du har spørgsmål eller vil vide mere om stillingen og opgaverne. Et besøg på skolen kan vi arrangere efter aftale.
Er du tilflytter og har brug for råd og vejledning, kan vi etablere kontakter, der kan hjælpe med at løse praktiske udfordringer.